Nawigacja

• Płaskie

Technika rysunkowo-graficzna

Rysowanie kredką świecową:
Jest techniką łatwą i atrakcyjną. Można malować nawet połamanymi kredkami. Uzyskujemy w ten sposób duże płaszczyzny. Można też różnicować barwy przez nakładanie jednej warstwy kredki na drugą -otrzymamy kolory pochodne. Prace wykonane tą techniką można dodatkowo pomalować terpentyną - uzyska się ciekawy efekt rozmytych kolorów. Połączona z innymi technikami lub materiałami daje ciekawsze efekty.
Rysowanie kredkami drewnianymi:
W trakcie rysowania takimi kredkami rozmaitych kombinacji linii, konturów dowolnych figur lub przedmiotów i postaci dziecko zdobywa sprawności manualne. Uczy się prawidłowo trzymać kredkę i precyzyjnie się nią posługiwać.

Rysowanie świecą:
Potrzebny wzór rysujemy świecą, a następnie całą powierzchnię kartki malujemy farbą w celu wydobycia wyrazistości wzoru. Technika rozwija u dziecka zdolnośćzapamiętywania rozłożenia elementów na płaszczyźnie oraz umiejętność planowania kompozycji.

W przedszkolu zaleca się poszerzenie doświadczeń plastyczno - konstrukcyjnych dziecka przez:
- rysowanie kredkami świecowymi, kredą, patykiem na ziemi, na płaszczyźnie:świecą,  flamastrem, pędzlem
- malowanie farbami plakatówką,
- lepienie z ciastoliny, masy solnej, plasteliny
- konstruowanie z różnych materiałów przemysłowych oraz tworzyw sztucznych
- wycinanie płaskich i przestrzennych form z papieru
- stemplowanie na papierze i płótnie
- budowanie z klocków i materiałów naturalnych; piach, śnieg.

Frottage:
Dany wzór malujemy plasteliną, nakładając ją palcami. Plastelina powinna byćmiękka, aby dobrze się nakładała.

Malowanie plasteliną:
Do malowania możemy wykorzystać różnorodne materiały. Dzieci mogąmalować pędzlem, wacikiem, palcem.Należy do podstawowych technik plastycznych rozwijających malarskie umiejętności dziecka w wieku przedszkolnym. Należy przyuczyć dzieci do właściwego posługiwania się pędzlem i farbami.Malowanie farbami:

Technika malarska

Malowanie pastą do zębów

Technika przestrzenna

Doświadczenia plastyczno-konstrukcyjne dziecka poszerzyć można przez konstruowanie z różnych materiałów przemysłowych, a także tworzywa przyrodniczego. Jedną z czynności konstrukcyjnych jest budowanie z klocków, a także efektowne formy wykonane z piasku i śniegu. Doskonałym zajęciem jest także modelowanie w masie solnej, plastelinie itp.

Lepienie i formowanie z masy solnej:
Dziecko w przedszkolu powinno lepić formy z kawałków masy solnej dzięki temu dziecko intuicyjnie dobrze wyczuwa bryłę, zarówno gdy lepi i rzeźbi z całego kawałka.
Lepienie i formowanie z plasteliny, ciastoliny i modeliny:
Dzieci w dowolny sposób ugniatają plastelinę.

Układanie materiałów przyrodniczych na podłożu z plasteliny lub masy solnej:
Przygotowujemy sobie podłoże z plasteliny lub masy solnej i na tym podłożu układamy różnorodny materiał przyrodniczy np.liście, muszle, możemy także układać kawałki gazet, drobnych przedmiotów dekoracyjnych.

Technika płaska

Do technik płaskich zaliczamy wycinankę i wydzierankę, a także wycinankę z kolorowych szmatek, której odmianą jest aplikacja - naszywanie wyciętych elementów na tkaninę. Wymagają od dziecka umiejętności posługiwania się nożyczkami i wycinania formy zamierzonej wprost z papieru kolorowego bez uprzedniego narysowania kształtu tej formy.

Wydzieranka kolorowa:
Wydzieranka to jedna z najbardziej wartościowych technik do stosowania z małymi dziećmi. Wyrabiają sobie one zręczność palców, łatwo mogą wymieniać kolory i uzyskać szybki efekt swojej pracy. Wydzieranki mają wiele zalet, miedzy innymi doskonale ćwiczą mięśnie palców. Przy wycinaniu i wydzieraniu dzieci uczą się oceniania odległości, sprecyzowanych ruchów.

Wydzieranka z gazety:
Można użyć gazet kolorowych z ilustracjami, uzyskać różne walory. Można równieżzapełnić wydzieranką cały karton (wybieramy karton zadrukowany czcionką).Posłuży jako tło do kolorowej wydzieranki lub wycinanki.
Wycinanka z materiału:
Wycięte formy bezpośrednio z materiału dziecko układa na tekturze tworząc określoną kompozycję po czym je nakleja.

Cięcie i składanie:
Pociętą na części obrazek czy zdjęcie z kolorowej gazety układamy w ciekawe kompozycje i przyklejamy na wyznaczoną powierzchnię.

Formowanie ze sznurka:
Z pociętego na różne kawałki sznurka formujemy postacie ludzkie lub inne, możemy także wyciąć koła i okręcać je sznurkiem.kaszą manną, herbatą, solą,ziarnami, kaszą, ryżem cukrem itp

Origami - sztuka składania papieru:
Dzieci składają proste elementy wg wzoru i wskazówek nauczyciela. Do tej techniki wykorzystujemy koła, trójkąty, kwadraty z kolorowego papieru. Odpowiednio złożone przyklejamy do podłoża.

• Przedszkole nr 20 im. Karlika i Karolinki w Tychach
    43-100 Tychy, ul. Katowicka 102A